Jeigu esate susidūrę su bedarbyste, tai puikiai žinote kokia sunki yra ta situacija. Ir ne tik dėl finansinių priežasčių. Psichologinės bedarbystės pasekmės taip pat yra skaudžios. Čia neigiamai paveikia ne tik tai, kad dabar žmogaus pajamos gerokai sumažėja, bet ir tai, kad reikia susitaikyti ir priprasti prie naujai susidariusios situacijos. Kadangi ši situacija labai sudėtinga ir sunki, nenuostabu, kad dažnas žmogus tokiais atvejais nesusitaiko su savo padėtimi ir bando ieškoti kažkokių išeičių. Pirmiausiai yra ieškoma naujos darbovietės, tačiau tai dažniausiai užtrunka, o gyventi tai reikia. Todėl čia bedarbiui pasitarnauja greitasis kreditas.
Nepamirškime to fakto, kad greitieji kreditai Lietuvoje išpopuliarėjo būtent tuo metu, kai šalyje įsivyravo ekonominė krizė. Kaip tik tada žmonės atsidūrė nepažįstamoje situacijoje iš kurios turėjo kažkaip išsikapstyti. Dėl sunkumų tvarkytis kitaip, daugelis bedarbių griebiesi arčiausiai pasitaikiusio šiaudo – greitų kreditų. Nors tuomet bedarbiams gauti kreditą nebuvo ypatingai sunku, laikui bėgant situacija pasikeitė drastiškai. Todėl klausiame: kodėl bedarbiui yra taip sunku gauti greitąjį kreditą?
Visas sunkumas susidaro dėl šių priežasčių. Galime pradėti nuo to, kodėl viskas prasidėjo. Nors pačioje kreditų eros pradžioje pastarieji buvo suteikiami pakankamai laisvai, per daug nesivaržant, dabar net ir esant norui, kreditai nebegali būti suteikiami tokia lengva ranka. Kodėl? Todėl, kad Lietuvos Centrinis Bankas (LCB) nusprendė gerokai suvaržyti kreditų bendrovių veiksmų laisvę. Šie sprendimai buvo priimti dėl sudėtingos susidariusios situacijos Lietuvoje. Bedarbiams, kurie skolinosi vis daugiau ir daugiau, atsirado vis daugiau ir daugiau problemų. Pagrindinė šių problemų buvo per dideli įsiskolinimai, kas sąlygojo augančią ir augančią laiku kredito įmokų neatliekančių žmonių dalį. Todėl LCB pradėjo vis aršiau ir sparčiau imtis veiksmų, kad apriboti galimybes bedarbiams lengvai gauti kreditą. Šie veiksmai yra vienas iš pagrindinių faktorių neleidžiančių kreditoriams suteikti paskolų bedarbiams taip lengvai kaip anksčiau.
Bet ties šituo faktu viskas nesibaigia. Patys kreditoriai taip pat pakeitė savo politiką. Dalinai tai įvyko dėl pasikeitusios finansinės žmonių padėties. Kaip minėta aukščiau, vis augantys įsiskolinimai ir mažiau realiai atrodančios galimybės susirasti naują darbo vietą ir grąžinti paskolą privedė kredito bendroves prie to, kad kreditų išdavimas buvo pradėtas mažinti ir jų pačių noru. Nieko nuostabaus, kai palūkanos vis kaupėsi, o jas grąžinti darėsi vis sunkiau ir sunkiau.
Dabar bedarbiai kreditą gauti gali tik išimtinomis sąlygomis. Tačiau taip tik oficialiai. Skolinantis ne iš oficialių šaltinių, t.y. ne iš formaliai įregistruotų juridinių asmenų, galima pakankamai paprastai. Bet tada kredito palūkanos nebebus tokios mažos (nors ir dabar jos jau nėra mažos!) ir kredito suteikimo greitis nebebus toks didelis.
Tokios yra dvi pagrindinės priežastys, kodėl kreditai bedarbiams nebėra suteikiami taip lengvai kaip anksčiau. Situacija pasikeitė, o su tuo pasikeitė ir paskolų išdavimo praktika.